Busan Korea – urocze wagoniki, drony i inne nietypowe atrakcje

Pokaz dronów — Gwangalli Drone Show.

Busan to wakacyjna stolica Korei Południowej. Kolorowa, pełna życia i uroku. Słynie z nietypowych atrakcji, których nie doświadczysz nigdzie indziej na Świecie (prawdopodobnie). Możesz się tutaj przejechać kolorowymi wagonikami, podziwiając wybrzeże. Wybrać się na plażę i zobaczyć niesamowity pokaz tysięcy dronów, które przypominają futurystyczne gwiazdy. Zwieńczyć to wszystko wizytą w Gamchon Culture Village, czyli przeuroczej wiosce wyjętej z Małego Księcia. Która będzie szczególną gratką dla fanów kotów.

Zakochałam się w tym trochę przerysowanym mieście, gdzie można poczuć się jak aktor na planie K-dramy. Chociaż zwykle lubimy miejsca autentyczne, taka już jest Korea Południowa. Jeżeli czujesz, że rzeczywistość wokół Ciebie jest wyreżyserowana, trafiłeś dobrze.

Jeżeli planujesz odwiedzić to kolorowe miasto i zastanawiasz się, co zobaczyć w Busan i jakie atrakcje zwiedzić, idealnie trafiłeś! Zapraszam na przewodnik, z którego dowiesz się jak spędzić idealne 2 dni w Busan i jakie nietypowe atrakcje turystyczne możesz tutaj znaleźć. Zapraszam do poradnika, przeplecionego naszymi wspomnieniami z Korei, która szybko stała się jednym z moich ulubionych państw.

W poście znajdują się linki afiliacyjne. Oznacza to, że jeżeli zakupisz wycieczkę, lot lub nocleg z mojego polecenia, otrzymam za to niewielką prowizję. Ty nie dopłacasz ani grosza. Dziękuję za wsparcie, dzięki Tobie jestem w stanie opłacić bloga!

Busan Korea – największe atrakcje miasta (które odwiedziliśmy)

Gamcheon Cultural Village – wioska kolorowych domków

Gamcheon Cultural Village to nie bez powodu najpopularniejsza atrakcja Busan. Nie zawsze jednak tak było, a historia miejsca przypomina nam o kolumbijskiej Komunie 13. Dziś całkowicie komercyjna, cudownie ozdobiona wioska stanowi jedno z najpiękniejszych miejsc w Busan i urzekła nas na tyle, że doczeka się własnego wpisu na blogu. Dlatego opiszę je jedynie pokrótce. Chociaż i tak najwięcej opowiedzą tutaj zdjęcia.

W Gamcheon Cultural Village znajdziecie mnóstwo kolorowych domków na wzgórzach, które podziwiać można zarówno z ulicy, jak i punktów widokowych. Służą one za kawiarnie, cukiernie i przeróżne punkty, w których możecie stworzyć własną biżuterię czy dodatki. Oraz oczywiście sklepy z pamiątkami, w których spędziliśmy zdecydowanie zbyt dużo czasu. Piszcząc co chwilę „cute, kawaii” na widok pastelowych pocztówek, chusteczek do okularów i naklejek z kotami.

A kotów jest tu mnóstwo i chociaż nie jest to wprost powiedziane, Gamcheon Cultural Village zasługuje na miano kociej wioski. Gdzie dekoracje, murale i rzeźby przedstawiające te zwierzęta przeplatają się z Małym Księciem, który jest prawdziwym księciem tego miejsca. Na ścianach budynków znaleźć można cytaty z książki, a do zdjęcia z jego posągiem zawsze stoi kolejka.

W naszym ulubionym sklepie z pamiątkami znaleźć można nawet znaczki pocztowe z jego podobizną. Co ciekawe, można tutaj wybrać dokładny dzień wysłania kartki (nawet rok do przodu!).

Szlak pieczątkowy w Gamcheon

Najciekawszą atrakcją Gamcheon Cultural Village jest szlak pieczątkowy. Który sprawdzi się szczególnie, jeżeli nie lubicie zwiedzać takich miejsc bez konkretnego planu. Za 1000 won otrzymacie mapę wszystkich atrakcji turystycznych w wiosce oraz spis znajdujących się tu lokali usługowych. W najpopularniejszych punktach rozstawione są pieczątki, które możecie kolekcjonować. Zwiedzanie całej wioski z mapą (oraz zebranie wszystkich piaczątek) zajmie Wam spokojnie pół dnia. Bawiliśmy się przy tym naprawdę świetnie.

Dziewczyna spacerująca wąską uliczką w Gamcheon Culture Village w Busan.
Spacerując wąskimi uliczkami, zbieramy pieczątki.

Zwiedzanie Gamcheon Cultural Village jest całkowicie darmowe, aby zachęcić do wspierania lokalnych biznesów z przekąskami oraz pamiątkami. Zakupić możecie tu jednak mapę do zbierania pieczątek (1000 won), za darmo otrzymacie wtedy kilka kartek pocztowych.

Cheongsapo Daritdol Observatory – Busan z góry i rzut oka na kolorowe wagoniki

Busan w Korei pełne jest darmowych atrakcji i punktów widokowych. Jeden z najpopularniejszych to Cheongsapo Daritdol Observatory. Znajdują się tutaj aż dwa miejsca, z których możesz podziwiać linię brzegową Busan.

Cheongsapo Daritdol Skywalk to 70-metrowa kładka z przeszkloną podłogą. Możesz więc zajrzeć z niej bezpośrednio do oceanu. Który otaczał Cię będzie również z obu stron.

Latarnia morska w pobliżu Cheongsapo Daritdol Observatory.
Latarnia morska w pobliżu Cheongsapo Daritdol Observatory.

Po drugiej stronie znajduje się natomiast taras, który jest najlepszym punktem do oglądania kolorowych wagoników, które zdają się unosić w powietrzu. To jedno z tych miejsc, które wyglądają jak wyjęte z przyszłości. Szczególnie w otoczeniu futurystycznych wieżowców oraz kolorowych sklepików z uroczymi rzeczami rodem z anime.

Zaraz po zejściu ze schodów ukaże Ci się stacja Cheongsapo, z której odjeżdżają te słynne wagoniki.

Haeundae Blueline Park – urocze podniebne wagoniki

Urocze kolorowe wagoniki są zdecydowanym symbolem miasta Busan. Nazywają się Sky Capsule, ponieważ ich szyny są niemal zawieszone w powietrzu. Podczas przejażdżki możesz więc podziwiać linię brzegową oraz miasto Busan z lotu ptaka.

Drugą opcją przemieszczenia się między stacjami Cheongsapo a Mipo City taką trasą widokową jest Haeundae Beach Train, czyli równie kolorowy pociąg. My wybraliśmy właśnie to rozwiązanie i nie możemy go niestety polecić.

Kolorowe wagoniki Haeundae Blueline Park w Busan.
Stacja z kolorowymi wagonikami.

Gdy podeszliśmy do kasy, ekspedientka poinformowała nas o wykupionych biletach. Niestety nie wiedzieliśmy, że rezerwacji na Sky Capsule trzeba dokonać przynamniej dzień wcześniej przez stronę internetową. Ostało się jedynie kilka wolnych miejsc, ale musielibyśmy czekać aż 4 godziny. Pani w okienku powiedziała, że nie warto, jeżeli pogoda nie jest idealna. Dlatego zdecydowaliśmy się na Beach Train.

Odstaliśmy swoje w kolejce, po czym okazało się, że nie każdy będzie miał miejsce siedzące. Przez kolejne kilkanaście minut staliśmy więc w zatłoczonym wagonie, składającym się głównie z chińskich turystów. Którzy byli głośni, jakby sprzedawali właśnie bao na bazarze. Dorośli krzyczeli głośniej od dzieci, a my bardzo chcieliśmy jak najszybciej opuścić to miejsce. Widok zza okna był co prawda ładny, ale widzieliśmy wyłącznie linię brzegową. Która była równie dobrze widoczna z punktu widokowego wspomnianego wcześniej.

Uroczy budynek w pobliżu Haeundae Blueline Park w Busan.
Uroczy budynek w pobliżu Haeundae Blueline Park.

Do stacji Mipo możesz również dostać się pieszo, co nie zajmie dużo więcej czasu niż przejazd kolejką (która nie jest znowu taka tania).

Za taką nie(przyjemność) zapłaciliśmy 7.000 WON za osobę w jedną stronę. Sky Capsule kosztuje 35.000 WON za wagonik 2-osobowy (również w jedną stronę). Niestety jeżeli podróżujesz solo, musisz zapłacić tyle samo.

Większość blogów rekomenduje w planach zwiedzania, aby do wagonika wskoczyć na stacji Mipo City. Polecamy jednak obrać odwrotny kurs, ponieważ na stacji Cheongsapo kolejki są dużo mniejsze.

Haedong Yonggungsa Temple – piękna świątynia zawieszona na klifie

Pamiętam jak przed wyjazdem wyczytałam, że Haedong Yonggungsa Temple to najpiękniejsza świątynia buddyjska w Korei Południowej. Cóż, być może. Na pewno jednak jest najpiękniej położona, co możemy odczuć już podczas spaceru do kompleksu wzdłuż linii brzegowej.

Piękna świątynia zawieszona na klifie — Haedong Yonggungsa Temple. Busan, Korea Południowa.
Haedong Yonggungsa Temple.

Świątynia leży bowiem na klifie, zawieszonym ponad jasnoniebieskim oceanem. W Korei nawet woda przybiera pastelowe kolory. Tak jak liczne ozdoby i amulety, które towarzyszą nam podczas drogi na punkt widokowy. Który jest najpopularniejszym miejscem do robienia zdjęć, z główną pagodą oraz oceanem w tle.

Po drodze do punktu można zatrzymać się na moście, gdzie ludzie rzucają monetami do specjalnie przygotowanych rzeźb. Jeżeli trafi ona do środka za pierwszym razem, oznacza to szczęście dla rzucającego. Jest to kwitowane brawami przez osoby czekające na swoją kolej. Za jakiś czas powiemy czy zwyczaj działa, bo Kamilowi się udało. A koreańskie brawa były ciepłym i autentycznym przeżyciem.

Jeżeli macie szczęście odwiedzić świątynię w niedzielę rano, to traficie tutaj na darmowy poczęstunek przygotowany przez mnichów. Dowiedzieliśmy się o tym już na miejscu, gdy lokalsi i turyści wspólnie spożywali pomidorowe noodle przy specjalnie przygotowanych stołach. Trochę nieśmiało patrzyłam na wydawkę, aż jedna z Koreanek podeszła i na migi pokazała, żebym wzięła miskę. Usiedliśmy wspólnie z inną koreańską rodzinką i zjedliśmy posiłek w atmosferze gościnności, która w Korei była dla nas czymś zupełnie nowym.

Darmowy, niedzielny lunch w świątyni Haedong Yonggungsa Temple w Busan.
Darmowy obiad w świątyni Haedong Yonggungsa Temple.

Wejście do Haedong Yonggungsa Temple jest całkowicie bezpłatne. Najlepiej jednak być tutaj rano, ponieważ po południu są tu już tłumy turystów.

Gwangalli Beach i Gwangalli Drone Show – niesamowity spektakl z pandami w tle

Plaża Gwangalli jest dość popularnym miejscem na relaks. Zarówno wśród lokalsów, jak i odwiedzających. My jednak odwiedziliśmy ją w zupełnie innym celu. Słyszeliśmy, że w każdą sobotę odbywa się tutaj niesamowity pokaz dronów.

Gwangalli Beach w Busan, Korea Południowa.
Drapacze chmur spotykają się z morzem na Gwangalli Beach.

Pokaz rozpoczynał się o godzinie 19:00, a o 18:30 ciężko już było znaleźć wolne miejsce na plaży. Turyści oraz lokalsi tłoczyli się razem w towarzystwie przekąsek, aby zobaczyć widowisko. Tego dnia urodziny świętowały pandy, które zostały przywiezione do Korei z Chin w ramach programu ochrony gatunków. Okazało się, że ta rodzinka stanowi coś w rodzaju koreańskich celebrytów. Przez kolejne 20 minut mogliśmy oglądać animacje z ich udziałem, tworzone za pomocą tysięcy dronów.

Pokaz dronów — Gwangalli Drone Show w Busan
Pokaz dronów — Gwangalli Drone Show.

Wyglądało to niesamowicie futurystycznie, jak elektroniczne gwiazdy. W ciemności projekcje całkowicie zawieszone były w powietrzu nad oceanem. Pokaz składał się z wielu różnych zmian wyświetlanych obrazów oraz napisów, a światła rozbłyskiwały przeróżnymi kolorami. Każda zmiana kwitowana była wiwatami tłumu. W Korei wielokrotnie czuliśmy się jak podróżnicy w czasie, szczególnie w takich momentach.

Wrażenie robi jednak nawet sama plaża Gwangalli Beach, która wieczorami rozświetlona jest neonami pobliskich wieżowców. Koreańskie napisy sprawiają wrażenie wyjętych ze statku kosmicznego, a jaskrawe kolory odbijają się w tafli wody. Na deptaku przy plaży znajduje się mnóstwo tętniących życiem kawiarni oraz restauracji serwujących mięso z grilla na skwierczących płytach.

Pokaz dronów — Gwangalli Drone Show.
Pokaz dronów — Gwangalli Drone Show.

Gwangalli Drone Show jest bezpłatny.

BIFF Walking Street – street-food w cieniu gwiazd

BiFF Walking Street to koreański odpowiednich alei gwiazd w Hollywood. Ulica poświęcona jest festiwalowi filmowemu Busan International Film Festival. Chociaż jedyne nawiązanie jakie widzimy, to festiwalowa atmosfera, która towarzyszy miejscu każdego wieczora. Znajdziemy tu mnóstwo stanowisk ze street-foodem w otoczeniu kolorowych parasoli, neonów oraz sklepów z ubraniami mniej i bardziej popularnych marek.

To jedno z tych miejsc, które praktycznie wymierają w ciągu dnia, by nocą całkowicie wypełnić się ludźmi. Którzy zajadają się ciągnącymi kluskami Tteokbokki. W otoczeniu podświetlonych szyldów, które ledwo rozświetlają ciemną ulicę. Iście cyberpunkowy klimat.

Seomyeon street – serce koreańskiego Busan

Seomyeon to serce Busan, które bije szczególnie mocno nocą. Gdy na ulice wychodzą studenci, a wokół unosi się zapach słodkich pączków oraz pasty gochujang z apetycznie wyglądających stoisk. To tutaj znajdują się wszystkie lokalne atrakcje miasta, czyli kilkupiętrowe bary z karaoke czy salony gier z kulkami. Oraz niezwykle popularne w Korei budki ze zdjęciami, w których można przejść całkowitą metamorfozę. Życie toczy się tu w rytm głośnego K-popu, a piękni ludzie wyglądają jakby wybierali się właśnie na wybieg. Przebierając w licznych butikach, pełnych ubrań modnych jedynie przez kilka tygodni.

Rozświetlona neonami ulica w Busan, Korea.
Rozświetlona ulica z knajpkami.

Jeonpo Caffe Street – Korea w spokojniejszym rytmie

Jeżeli poszukujesz miejsca w Busan, w którym poczujesz klimat prawdziwej Korei Południowej (znany z Seul), jest nim energetyczne Seomyeon. Jeżeli jednak chcesz odpocząć i zrelaksować się przy filiżance (czy raczej kubku) kawy, to powinieneś odwiedzić Jeonpo Caffe Street.

Bo picie kawy, a szczególnie mrożonego americano bez cukru, jest koreańską tradycją. Praktykowaną licznie przez osoby przemierzające, nie tylko rankiem, zatłoczone ulice Busan. Plastikowy kubek w dłoni jest jednym z najmodniejszych akcesoriów w Korei (a wokół mody kręci się tutaj wszystko).

W Jeonpo odbierzesz go w jednej z wielu klimatycznych kawiarni. Możesz również usiąść w ogródku na miejscu i odpocząć po intensywnym zwiedzaniu. Mam nadzieję, że z tym poradnikiem nie będziesz się nudzić i napijesz się swojej kawy usatysfakcjonowany po obejrzeniu najpiękniejszych atrakcji Busan.

Busan Korea – pozostałe atrakcje, które warto odwiedzić

Huinnyeoul Culture Village

Niestety nie udało nam się zobaczyć Huinnyeoul Culture Village, czyli kolejnej turystycznej wioski Busan. Zupełnie nie przypomina ona klimatem kolorowego Gamcheon, a raczej greckie Santorini. Wszystkie budynki pomalowane są tutaj na niebiesko, przełamane jedynie białymi akcentami. Jeżeli macie siły na dalsze zwiedzanie, warto się wybrać również tutaj. Nie powinno to zająć dłużej niż 2 godziny, bo wioska jest dużo mniejsza. Dzięki temu również (podobno) mniej zatłoczona, więc można odpocząć od tłumów.

Z wioski możecie również łatwo dojść do kolejnej atrakcji, czyli Jeoryeong Coastal Walk. To nic innego, jak teren spacerowy wzdłuż wybrzeża. Który jest szczególnie popularny wśród piknikujących lokalsów.

Spa Land Centrum City

Kultura Korei Południowej obfituje w zabiegi upiększające. Dodając do tego fakt, że Busan jest popularnym miejscem wakacyjnym, znajdziecie tutaj wiele popularnych salonów SPA. Nawet jeżeli nigdy wcześniej nie byliście w takim miejscu, jest to idealna okazja na skorzystanie z bardzo lokalnej atrakcji. Tym bardziej, że jest to dość opłacalne cenowo. Miejsce, które po dłuższym researchu mieliśmy w planie odwiedzić, to polecany salon Spa Land Centrum City, gdzie możecie spędzić cały dzień za 20.000 WON.

Młoda dziewczyna spacerująca z kubkiem zimnej kawy w ręku po ulicach Busan w Korei Południowej. W tle popularny sklep sieci 7-eleven.
Wieczorny spacer z kawą po Busan.

Busan X the SKY – najwyższy punkt Busan

Busan X the SKY to najwyższej położony punkt w Busan (98 piętro!), z którego możesz oglądać miasto oraz morze. Najciekawszą atrakcją miejsca jest jednak najwyżej położony Starbucks na Świecie. Niestety nie da się przechytrzyć systemu (próbowaliśmy…). Aby do niego wejść, należy mieć zakupiony bilet wstępu na punkt widokowy.

Busan X the SKY to nie jest tania zabawa. Bilet kosztuje 27.000 WON. Jeżeli jednak lubisz odwiedzać wieżowce, nie możesz pominąć tej atrakcji.

Songdo Cable Car i Cloud Trails

Singdo Cable Car to kolejka linowa, którą możesz przejechać się nad zatoką Songdo. Gondole są przeszklone, co gwarantuje panoramiczny widok na miasto. Na stacji docelowej możesz również przejść się pomostem Songdo Cloud Trails, który zaprojektowany został tak, by dawać wrażenie spaceru po chmurach.

Mniej popularne atrakcje Busan

  • Oryukdo Park i Skywalk – miejsce, gdzie możesz przespacerować się wybrzeżem (najlepiej w stronę Igidae) i odwiedzić kolejny darmowy punkt widokowy.
  • Taejongdae Resort Park – prawdopodobnie pominiesz to miejsce podczas pierwszej wizyty, jednak jest to idealna odskocznia na dłuższy spacer w otoczeniu przyrody. W okolicy znajdziesz (niespodzianka…) kolejny punkt widokowy oraz latarnię morską.
  • Haeundae Traditional Market i Haeundae Beach – jeżeli chcesz poczuć bardziej wakacyjny klimat Busan i spędzić czas na plaży, najlepiej wybrać w tym celu Haeundae Beach. W okolicy znajduje się również market, gdzie znajdziesz wiele lokalnych potraw.
Ludzie spacerujący wieczorem po ulicy w Busan w Korei.
Ulica w Busan wieczorem.

Busan Korea – plan zwiedzania w 2 dni

Wiecie już, jakie są najpopularniejsze atrakcje Busan. Jeżeli jednak chcecie odwiedzić miasto i czujecie się przytłoczeni organizacją podróży na własną rękę, przygotowałam plan zwiedzania Busan w 2 dni. Który pozwoli Wam maksymalnie wykorzystać czas i ograniczyć przejazdy pomiędzy atrakcjami.

Busan Korea – dzień pierwszy

Rano – kolorowe wioski Busan

  • Gamcheon Cultural Village
  • Huinnyeoul Culture Village

Jeżeli chcesz spędzić więcej czasu w Gamcheon Cultural Village i skorzystać z trasy pieczątkowej, pomiń wizytę w Huinnyeoul Culture Village.

Południe – przejazd uroczym wagonikiem, punkt widokowy oraz piękna świątynia

  • Cheongsapo Daritdol Observatory
  • Haeundae Blueline Park
  • Haedong Yonggungsa Temple

Jeżeli chcesz przejechać się w kolorowym wagoniku to pamiętaj, aby wcześniej zarezerwować miejsce. Wyprzedają się one całkowicie już dzień wcześniej.

Wieczór – relaks na plaży i coś na ząb

  • Haeundae Traditional Market
  • Haeundae Beach

Wieczorem możesz odpocząć na plaży i zobaczyć Busan od bardziej lokalnej strony. Na targu możesz spróbować specjałów lokalnej kuchni.

Posągi w świątyni Haedong Yonggungsa w Busan, Korea.
Posągi w świątyni Haedong Yonggungsa.

Busan Korea – dzień drugi

Rano – widokowy przejazd kolejką linową

  • Songdo Cable Car
  • Taejongdae Resort Park

Południe – piękny spacer w otoczeniu przyrody i ulica handlowa

  • Oryukdo Park i Skywalk
  • Nampo i BIFF Walking Street

Wieczór – magiczny pokaz dronów i nocne życie Busan

  • Gwangalli Beach i Gwangalli Drone Show (sobota)
  • Busan X the SKY
  • Seomyeon i Jeonpo Caffe Street
Rudy kot na dachu budynku w Busan.
Piękny rudy kotek.

Jeżeli masz możliwość, zaplanuj wizytę w Gwangalli beach na sobotę, ponieważ wtedy ma miejsce pokaz dronów.

Busan Korea – informacje praktyczne

Jak dostać się do Busan z Seul?

Z Seul do Busan łatwo dostaniesz się pociągiem (ok. 2,5h) lub autobusem (ok. 4h). My przyjechaliśmy tutaj z Gyeongju, co zajęło zaledwie godzinę autokarem międzymiastowym. Następnie musieliśmy przetransportować się autobusem do centrum miasta.

Bilet autokarowy z Gyeongju do Busan kosztował 7.700 KRW za osobę. Zakupiliśmy go w automacie biletowym na stacji 10 minut przed odjazdem.

Busan Korea – gdzie się zatrzymać? Polecane noclegi

W Busan spędziliśmy 3 noce. Zatrzymaliśmy się w budżetowym obiekcie 24Guesthouse Seomyeon. Hostel zupełnie spełnił nasze oczekiwania. Co prawda kosztem kilku zaoszczędzonych złotych poświęciliśmy podwójne łóżko na rzecz pojedynczych, ale i tak spało nam się dobrze. Pokój był czysty, a uroczym dodatkiem była lampka w kształcie króliczka, który jest maskotką hostelu.

Do dyspozycji mieliśmy również współdzieloną kuchnię, w której szykowaliśmy sobie zupki chińskie w koreańskim stylu – z dodatkiem jajek, sera i kimchi. Dodatkowo obiekt był w świetnej lokalizacji, zaledwie kilka kroków od tętniącego życiem Somyeon.

Za 3 noce w 24Guesthouse Somyeon zapłaciliśmy 117.000 KRW (ok. 338 zł). Rezerwacji dokonaliśmy przez Booking.

Jeżeli nie musicie oszczędzać tak bardzo jak my, przygotowałam kilka lepszych opcji noclegowych na każdy budżet. Najlepsze lokalizacje na nocleg w Busan to Somyeon oraz Haeundae Beach. Pierwsza opcja jest dla fanów przebywania z lokalsami i próbowania lokalnych smaków, druga to typowy nadmorski kurort.

Busan Korea – polecane hotele

  • Arban Hotel (***) – bardzo ładny hotel położony blisko stacji metra, w dobrej cenie (ok. 200 zł za noc). Idealny na pobyt dla dwóch osób.
  • Lion Hotel (***) – pokój jeszcze tańszy od poprzednika, z równie dobrymi opiniami. Zaledwie kilka minut spacerem od żywej ulicy Somyeon.
  • Lotte Hotel Busan (*****) – luksusowa opcja w nowoczesnym centrum handlowym (Somyeon). W cenie bufet śniadaniowy oraz kilka basenów.
  • Staywell Hotel (**) – najtańsza opcja noclegowa z dobrymi opiniami, jaką znaleźliśmy (mniej niż 100 zł za noc).

Tutaj sprawdzisz inne dostępne noclegi w Busan:

Gdzie smacznie zjeść w Busan?

  • Woojung’s Bibimbap– najlepszy Bibimbap, jaki zjedliśmy w Korei. Tak nam smakowało, że byliśmy tu dwukrotnie. Knajpka jest bardzo lokalna, a jedzenie autentyczne. Do tego duży wybór darmowych dodatków i pyszne kimchi.
  • Issac Toast oraz Egg drop – dwie popularne sieciówki serwujące tosty z jajecznicą oraz dodatkami, bardzo popularne w Korei.
Restauracja w Busan, serwująca Bibimbap — koreański ryż z dodatkami.
Restauracja w Busan, serwująca Bibimbap — koreański ryż z dodatkami.

W Busan jedliśmy głównie na nocnych targach, testując lokalny street-food. Musisz jednak pamiętać, że ceny są tam zwykle wyższe niż w knajpkach, bo miejsca nakierowane są na turystów.

Czy warto odwiedzić Busan w Korei Południowej?

Naszym zdaniem, zdecydowanie warto odwiedzić Busan! To jedna z trzech najpopularniejszych miejscowości w Korei Południowej, która obfituje w wiele nietypowych atrakcji. Można tu odczuć klimat wesołego miasteczka, które żyje w przyszłości. Dla niektórych osób miasto może być zbyt nieautentyczne, jednak paradoksalnie właśnie tutaj mieliśmy najwięcej niewymuszonego kontaktu z Koreańczykami. Jedno jest pewne – poczujesz się tutaj jak na wakacjach. I chyba o to chodzi w nadmorskich miejscowościach.

Stoisko z popularnym ulicznym deserem — hotteok.
Produkcja hotteoków — popularnego ulicznego deseru.

Pusan czy Busan?

Na koniec mały bonus. Wiem, że ludzie zastanawiają się, która nazwa jest poprawna – Pusan czy Busan? Do 2000 roku używało się w Korei nazwy Pusan. Z czasem nastąpiła standaryzacja systemu transkrypcji i poprawna stała się forma Busan. W wielu źródłach można jednak wciąż spotkać dawny zapis z powodu przyzwyczajenia. Zawsze chodzi jednak o to samo miasto.


Chciałbyś odwiedzić Busan lub planujesz podróż do Korei Południowej? Chętnie odpowiem na wszelkie pytania w komentarzach, uwielbiam mieć z Wami kontakt! 🙂


Wybierasz się do Korei Południowej? Zobacz pozostałe wpisy z naszej koreańskiej serii:


Podziel się

Możesz również polubić

Dodaj komentarz