Darmowe szczepienie na żółtą Febrę w Bogocie

Park Tayrona palmy

Dobra, jako miłośnicy cebuli nie tylko w jajecznicy, musimy podzielić się tym tipem. Głównie dlatego, że przyjmując darmowe szczepienie zaoszczędziliśmy jakieś 540zł. Czyli równowartość około 10 noclegów w różnych zakątkach Kolumbii. Lub 15 noclegów w Palomino, czyli naszym kolumbijskim raju, którego nie odwiedzilibyśmy, gdybyśmy nie musieli odczekać 10 dni po tymże szczepieniu przed wyjazdem do Parku Tayrona.

Palomino
O, tutaj możesz spędzić dwa tygodnie w cenie szczepienia

Mam nadzieję, że każdy, kto przymierza się do wyjazdu w kierunku Ameryki Południowej zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest szczepienie na żółtą Febrę (żółtą gorączkę). I każdy kto musiał przyjąć je w Polsce, prawdopodobnie stracił uśmiech z twarzy podczas płacenia rachunku. A nie musiał, bo w Kolumbii można wykonać to szczepienie zupełnie za darmo. W jakieś 15 minut. W dodatku na lotnisku, od razu po przylocie.

Podczas podróży po Kolumbii spotkaliśmy sporo osób, które były w szoku, że w Bogocie można przyjąć darmowe szczepienie na żółtą Febrę. I faktycznie polskie źródła totalnie milczą na ten temat. Dlatego postanowiliśmy, że zrobimy dla Was mały poradnik. Powodzenia w oszczędzaniu!

Czy muszę szczepić się na żółtą Febrę przed wyjazdem do Kolumbii?

No dobra, zostawmy z tyłu teorie antyszczepionkowe i skupmy się na chwilę na faktach. Jeżeli podróżujesz to na pewno nie raz pomyślałeś o malarii. Być może skusiłeś się nawet na potwornie drogi Malarone, którego lista skutków ubocznych przeraża bardziej niż cena. Być może w ucho wpadła Ci również Denga. Popularna szczególnie w Azji, gdzie zmiata turystów z planszy kilkudniową gorączką.

I skoro już sobie uświadomiliśmy, jakie te komary złe i niedobre, to warto pomyśleć też o innych chorobach, które przenoszą. Żółta Febra to ostra choroba zakaźna przenoszona przez te najbardziej śmiercionośne zwierzęta na świecie. I o ile prawdopodobnie Cię nie zabije (chociaż nic nie wiadomo), to może odebrać kilka tygodni wyjazdu. A myślę, że lepiej plażować niż kaszleć krwią. Więc tak, według mnie powinieneś się zaszczepić. Szczególnie, jeżeli wybierasz się w rejony występowania choroby.

Chyba, że podróżowałeś już po Afryce lub innych krajach Ameryki Łacińskiej i jesteś odpowiedzialnym turystą. Wtedy masz to szczepienie za sobą. Co w skrócie oznacza, że ten post już na nic Ci się nie przyda. Przepraszam za zmarnowanie kilku minut życia!

Gdzie żółta Febra występuje w Kolumbii?

Na stronie rządowej Kolumbii możemy przeczytać, że obszary na których wystąpiły przypadki choroby to:

Llano Orientales, Amazonía, Orinoquía, Magdalena Medio, Norte de Santander y los departamentos vecinos a la Sierra Nevada de Santa Marta, Ciénaga Grande Santa Marta y Parque Los Flamencos.

Uwaga!

Jeżeli wybierasz się do Amazonii (np. do Leticia) to szczepienie wykonane 10 dni przed przyjazdem może się okazać wymagane. Najlepiej przed wyjazdem zapytać o to organizatora wycieczki po dżungli lub przewoźnika. Słyszeliśmy również, że szczepienie jest też losowo sprawdzane podczas kupowania biletów do Parku Tayrona.

Amazonia małpa
Potrzebujesz szczepienia na żółtą febrę, jeżeli chcesz oglądać takie małpki w Amazonii

Jak wykonać darmowe szczepienie na żółtą Febrę na lotnisku El Dorado w Bogocie?

Po wylądowaniu na lotnisku w Bogocie wystarczy skierować się na drugie piętro i dotrzeć do drzwi numer 5. Następnie obrócić się na pięcie, by zobaczyć napis „vacunacion” i strzałkę prowadzącą do gabinetu.

Teraz pozostaje jedynie łamanym hiszpańskim wytłumaczyć, że interesuje nas szczepienie na „La fiebre amarilla”, wręczyć paszport i zółtą książeczkę szczepień (w razie konieczności Panie na miejscu mają je na sprzedaż), wypełnić formularz zdrowotny z milionem pytań na temat chorób, ciąży (jest to przeciwskazanie do szczepienia!) i innych covidów i poczekać na swoją kolej.

Nie musicie się wcześniej umawiać przez telefon, wystarczy pojawić się w gabinecie. Nam udało się to zrobić bez żadnej kolejki, w 15 minut i bezboleśnie. Szczepienie ważne jest przez całe życie, więc dobry deal. I co najważniejsze, jest całkowicie darmowe również dla obcokrajowców. Więc podwójny deal. Polecamy bardzo serdecznie.

Godziny otwarcia punktu na lotnisku El Dorado:

📍 Aeropuerto Internacional El Dorado

Czynny w godzinach: 7:00-18:00, 7 dni w tygodniu

Numer Telefonu: +576012662000.

To teraz tylko odczekać 10 dni i gotowe

Wszystko ładnie, pięknie, ale musimy podać też minus tego rozwiązania. Czas oczekiwania po szczepieniu. Przyjmuje się, że odporność na poziomie 90% mamy zapewnioną dopiero 10 dni po szczepieniu. I jest to czas, który musimy odczekać, zanim wybierzemy się w rejony, gdzie szczepienie jest wymagane.

Dla nas kalkulacja była prosta – 15 noclegów w Palomino, w cenie jednego szczepienia. Czyli i tak wyszliśmy na plus, czekając sobie w milutkim miejscu. Spylanko.

Gdzie jeszcze można przyjąć darmowe szczepienie?

Jeżeli lotnisko Wam nie po drodze (nie mam pojęcia czy w trakcie epidemii można tam wejść bez zakupionego biletu na samolot, nasze sprawdzali przy wejściu) to na stronie rządowej Bogoty podany jest jeszcze jeden punkt, gdzie można wykonać darmowe szczepienie:

📍 Terminal de Transporte Salitre: Diagonal 23 # 69a – 55. Módulo Rojo (3). 

Czynny w godzinach: 7:00-16:00, 7 dni w tygodniu

Numer Telefonu: +576014233630 (nie polecam dzwonić, jeżeli nie macie Kolumbijskiej karty SIM. Podejrzewam, że za połączenie zapłacicie więcej niż za szczepienie w Polsce. Just saying)

___________________________

Jeżeli dzięki nam udało Ci się zaoszczędzić na szczepieniu, to byłoby nam bardzo miło, gdybyś postawił nam wirtualną kawę (lub mango). O tutaj:

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Bardzo dziękujemy za wsparcie na oraz docenienie!


P.S. Przepraszamy za brak trafniejszych zdjęć w tym wpisie. Niestety zdjęcia punktu szczepień oraz nasze żółte książeczki zostały skradzione w Chile 🙁

Możesz również polubić