Jezioro Bohinj (Jezioro Bohinjsko) – nasze ulubione miejsce w Słowenii

W samym sercu Alp Julijskich, na terenie Triglavskiego Parku Narodowego, czyli w zasadzie jedynego Parku Narodowego Słowenii, leży krystalicznie czyste, polodowcowe Jezioro Bohinj (Jezioro Bohinjsko). Choć my powiedzielibyśmy raczej, że leży ono w cieniu Jeziora Bled, które stało się narodową dumą Słowenii. Cieszy nas to jednak po części, bo dzięki temu Jezioro Bohinj wciąż uznać można za niezrażoną masową turystyką perełkę.
Podobno na to, jak odbieramy miejsce, mają wpływ głównie czynniki zewnętrzne. Chciałabym więc na wstępie zaznaczyć, że podczas naszego pobytu w Bohinj słońce świeciło nieśmiało jedynie przez godzinę. Większość czasu oglądaliśmy góry wynurzając głowy spod ociekających wodą płaszczy, a zamiast szlaków trekkingowych, przemierzaliśmy bagna powstałe w wyniku intensywnej ulewy.
Nigdy jednak nie zapomnimy widoku surowych Alp skąpanych w skłębionych burzowych chmurach oraz nocnej kąpieli w lodowatym jeziorze, gdy zmoczeni do ostatniej nitki stwierdziliśmy, że nie mamy już nic do stracenia. Przez kolejne dni spacerowaliśmy po terenie, który był dla nas kwintesencją klimatu Słowenii – naturalnej, spokojnej, tak pięknie surowej.
Mi jednak nie musisz wierzyć. Nawet Agata Christie, zapytana o to, czy odwiedzony przez nią Bohinj zostanie miejscem akcji jej kolejnej powieści, odpowiedziała, że jezioro Bohinj jest zbyt piękne na popełnienie morderstwa [1]. To już coś znaczy.
Jeżeli zdecydowałeś już, że odwiedzisz Jezioro Bohinj podczas wyjazdu do Słowenii, to zapraszam do mini przewodnika, gdzie znajdują się najciekawsze atrakcje regionu oraz praktyczne informacje, które ułatwią pobyt w tym regionie.
W poście znajdują się linki afiliacyjne. Oznacza to, że jeżeli zakupisz wycieczkę, lot lub nocleg z mojego polecenia, otrzymam za to niewielką prowizję. Ty nie dopłacasz ani grosza. Dziękuję za wsparcie, dzięki Tobie jestem w stanie opłacić bloga!
Spis Treści
Jezioro Bohinj – atrakcje

Jezioro Bohinj zdecydowanie nie jest tak rozwinięte turystycznie jak Bled, wciąż jednak łatwo znaleźć tu zajęcie na dobrych kilka dni pobytu. Co robić nad Jeziorem Bohinj?
Ribčev Laz – urocza miejscowość położona nad jeziorem
Zwiedzanie Bohinj prawdopodobnie rozpoczniesz w miejscowości Ribčev Laz. To tam znajduje się fotogeniczny biały kościół, często uwieczniany na zdjęciach promujących region. Chociaż większość osób używa słowa „Bohinj” w odniesieniu do miejscowości, tak naprawdę jest to po prostu nazwa terenu okalającego jezioro. Faktycznie obejmuje on kilka mniejszych wiosek, z czego właśnie Ribčev Laz jest uważany za wrota do eksploracji jeziora.

Znajdziesz tutaj kilka sklepów, kawiarni oraz piekarni serwujących słodkie drożdżówki z wiśniami. Oraz popularny kamienny most, na którym podczas zachodu słońca zbierają się licznie turyści, przytulający się do barierek, aby przepuścić przejeżdżające auta.
My trafiliśmy do Ribčev Laz pierwszego dnia pobytu, aby przejść się trasą widokową po północnej części jeziora. Spacer zaczyna się zaraz za kościołem, którego ciężko jest nie zauważyć.
Tip: jeżeli planujesz wybrać się na krótki spacer wzdłuż jeziora, możesz bezpłatnie zaparkować auto w tym miejscu do 2 godzin. Dostępnych jest jedynie kilka miejsc, ale niewiele osób wie, że parking jest bezpłatny. Potrzebujesz jednak niebieskiej tabliczki parkingowej, którą można kupić na dowolnej stacji benzynowej za 2-3 euro. Jest ona przydatna w wielu europejskich miastach.
Spacer wokół jeziora Bohinj

Zdecydowanie najpopularniejszą atrakcją Bohinj, jest… no właśnie, jezioro. Można okrążyć je podczas spokojnego spaceru albo rozbić zwiedzanie na dwa dni i zobaczyć osobno północne oraz południowe wybrzeże. W pierwszym wypadku zajmie to około 4 godziny, trasa z Ribčev Laz rozciąga się na około 12 km. Warto wziąć ze sobą kocyk, przekąski oraz kąpielówki. Po drodze jest mnóstwo zatoczek, gdzie można zrobić mały piknik i schłodzić się w orzeźwiającej wodzie.
Według nas zdecydowanie piękniejsza, bardziej dzika i spokojna, jest część północna, gdzie spokojnie można spędzić cały dzień. Ścieżka po tej stronie objęta jest obszarem Triglavskiego Parku Narodowego. Okalają ją surowe Alpy i kolorowe kwiaty, a akompaniament zapewniają dzwoneczki pasących się na zielonych łąkach krów.

Co jakiś czas przejść trzeba przez barierki z niepokojącymi znakami ostrzegawczymi. Teren jest jednak jak najbardziej publiczny, pamiętać trzeba jedynie o dokładnym zamykaniu za sobą drewnianych furtek. Są to tereny, na których rolnicy wypasają krowy. Tak, one też zażywają czasem kąpieli w chłodnym jeziorze.
Kąpiel w jeziorze Bohinj
Najpiękniejsze w jeziorze Bohinj jest to, że można tutaj naprawdę odpocząć od zgiełku. Aby poplażować, wystarczy znaleźć jedno z wolnych miejsc na kamienistych oraz piaszczystych plażach usianych wzdłuż trasy widokowej. Na plażę trzeba zazwyczaj zejść kilka kroków w dół, ale ułatwiają to wydeptane już ścieżki. Łatwo znaleźć zupełnie osamotnione miejsce, szczególnie na północnym wybrzeżu. Warto mieć na uwadze, że lokalsi kojarzą tę stronę jeziora z kąpieliskami dla nudystów. Co niezmiennie dziwi spacerowiczów, wystawiających negatywne opinie w Internecie.

Dla osób lubiących wyznaczone kąpieliska znajdzie się kilka publicznych plaż. Sprawdzą się głównie dla rodzin z dziećmi oraz osób zatrzymujących się na campingach w okolicach jeziora. Najpopularniejsza to zdecydowanie Plaża Ukanc oraz Ribčev Laz, która znajduje się przy samym kamiennym moście. Nasz camping Zlotarog miał wyznaczoną plażę, gdzie ludzie korzystali licznie ze sportów wodnych.

Kąpiel jest legalna na terenie całego jeziora, ale warto mierzyć siły na zamiary. Głębokość dochodzi niekiedy do 45 metrów, warto mieć też buty do wody z uwagi na ostre kamienie.
Wodospad Savica
Najpopularniejszy szlak trekkingowy w okolicach jeziora Bohinj to ścieżka prowadząca nad wodospad Savica. Zdecydowanie warto z niego skorzystać, bo właśnie natura jest największym atutem regionu. Podczas spaceru zobaczysz tyle wspaniałych widoków na zielone łąki oraz wysokie Alpy, że nie będziesz chciał stamtąd wyjeżdżać. Nawet, jeżeli dotrzesz nad wodospad podczas ulewy (sprawdzone…).

Nie będziemy tutaj ściemniać, sam wodospad Savica zdecydowanie nie zależy do najpiękniejszych na Świecie, czy nawet w Europie. Ot dwie kaskady, spływające przez 78 metrów do niewielkiego potoku. Warto jednak odwiedzić go dla klimatu oraz trasy samej w sobie.
Przed kasą biletową znajduje się informacja (a raczej ostrzeżenie) o aktualnym stanie wodospadu, który nie wygląda zbyt imponująco, gdy poziom wody jest zbyt niski.
Jak dotrzeć nad wodospad Savica?
Najlepiej dotrzeć tutaj spacerem spod hotelu Zlotarog. Trasa do parkingu zajmie około godzinę i prowadzi przez malownicze łąki oraz leśne ścieżki. Jeżeli (tak jak my) zdecydujesz się na rozpoczęcie wędrówki pod campingiem Zlotarog, trafisz na wiele mitycznych postaci, które ukryte są pomiędzy drzewami. Atrakcja przygotowana została z myślą o dzieciach, ale zainteresuje też osoby chcące poznać kulturę Słowenii.

Alternatywnie dojechać na miejsce można również samochodem. Przed kasą biletową, w Koča pri Savici, znajduje się parking (3 euro za 4 godziny). Stamtąd do wodospadu można dojść jedynie pieszo. Około kilometrowa trasa prowadzi pod górę i ciężko nazwać ją trekkingiem. To bardziej spacer po schodach (dokładnie 553 stopniach). Osoby z lepszą kondycją powinny pokonać ją w około 15 minut, z gorszą – do godziny.
WstÄp na teren wodospadu jest pÅatny, bilet dla osoby dorosÅej kosztuje 4 euro w wakacje i 3 euro przez resztÄ roku.
Vogel – największy resort narciarski w Słowenii
Wszystkie powyższe atrakcje dotyczyły odwiedzin Słowenii w miesiącach letnich. Nie każdy jednak wie, że jest to kierunek całoroczny i można spędzić tutaj również ferie. Najlepiej na nartach, do czego okolice Triglavskiego Parku Narodowego sprawdzają się świetnie. To właśnie w okolicach jeziora Bohinj znajduje się największy ośrodek narciarski w Słowenii – Vogel. Możesz dotrzeć tutaj pieszo, spacerując wzdłuż jeziora w kierunku Ukanc. A następnie wsiąść do gondoli, która zabierze Cię na najpopularniejszy punkt widokowy w okolicy, 1500 metrów nad poziomem morza.
Przejazd gondolÄ w dwie strony kosztuje 29,50 – 32 euro, w zależnoÅci od sezonu.
Trekkingi i górskie szlaki
Na terenie Bohinj znajduje się aż 400 km wyznaczonych ścieżek trekkingowych. Większość z nich przebiega przez teren Parku Narodowego, na czele z wędrówką prowadzącą do najwyższego szczytu Słowenii o dumnej nazwie Triglav (2864 m n.p.m).

Od krótkich ścieżek spacerowych, po wyprawy w wysokie szczyty, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Cudowna alpejska przyroda jest wystarczającym zaproszeniem, aby zwiedzić okoliczne góry. Jeżeli czegokolwiek żałujemy z naszego pobytu w Słowenii, to właśnie pominięcia szlaków w tym miejscu (ale spokojnie, już planujemy powrót).
Najpopularniejsze trasy trekkingowe w okolicach jeziora Bohinj
- Planina Zajamniki – szlak prowadzący przez pastwiska, na których można zobaczyć typowe słoweńskie chaty pasterskie. My odwiedziliśmy już wcześniej Velika Planina (co bardzo polecamy!), ale jeżeli nie mieliście takiej okazji, to warto tutaj zajrzeć.
- Mostnica – trekking z Stara Fužina do doliny Doje zajmuje około 8 km. Prowadzi przez wąwóz, można zobaczyć tu ciekawe formacje skalne oraz zielone doliny.
- Triglav – hiking na najwyższy szczyt Słowenii rozpoczyna się w Koča pri Savici. Przyznajemy, że chcieliśmy zrobić na niego podejście. Research wykazał jednak, że trekking wymaga sporego doświadczenia w górskich wędrówkach. Trasę najlepiej rozbić na dwa dni (z noclegiem w schronisku), niektóre fragmenty wymagają też użycia via ferraty.
Jezioro Bohinj – informacje praktyczne

Jak dojechać nad Jezioro Bohinj?
Jezioro Bohinj znajduje się zaledwie pół godziny jazdy samochodem od popularnego Jeziora Bled. Jeżeli robisz objazdówkę po Słowenii, prawdopodobnie dotrzesz do Bohinj właśnie stamtąd. Jadąc autem lub motorem (co jest popularną opcją w okresie letnim) od strony włoskiej, możesz odwiedzić Bohinj zaraz po zwiedzeniu doliny Soczy. Podróż zajmie około 2 godziny.

Lądujesz w Ljublianie? Tutaj porównasz ceny wynajmu samochodu z lotniska:
Jeżeli nie posiadasz własnego środka transportu, łatwo możesz dojechać nad jezioro Bohinj również transportem publicznym:
- Autobus z Ljubliany kursuje do Bohinj co godzinę. Przejazd trwa 2 godziny, a bilet dla osoby dorosłej kosztuje 8,30 €.
- Bus z Bledu nad jezioro Bohinj kosztuje 4 euro. Przejazd przewoźnikiem Arriva trwa około 40 minut. Warto sprawdzić wcześniej godziny odjazdów, bo autobusy kursują jedynie kilka razy dziennie.
Gdzie spać nad jeziorem Bohinj?
Jak zwykle w przypadku Słowenii, zdecydowanie zachęcamy do odwiedzenia jeziora Bohinj z własnym namiotem lub camperem. W okolicach jeziora znajduje się sporo campingów. Jest to najtańsza opcja noclegowa, pozwalająca cieszyć się otaczającą przyrodą.

Najpopularniejszym (i zdecydowanie najbardziej zatłoczonym) campingiem nad samym jeziorem jest Camp Bohinj (Zlatorog). Postanowiliśmy się tutaj zatrzymać z uwagi na wysokie opłaty parkingowe w mieście. (taniej wyszło nam dopłacić do droższego campingu, bo miejsce parkingowe niedaleko wszystkich atrakcji mieliśmy w cenie)
Za noc dla dwóch osób poza sezonem (wrzesieÅ) zapÅaciliÅmy 45 euro (20 euro za osobÄ + 2,5 euro podatku turystycznego). PrÄ d jest dodatkowo pÅatny 4,5 euro.
Alternatywnie, możesz zatrzymać się również na jednym z campingów pomiędzy jeziorami Bohinj i Bled. Zrobiliśmy tak jednej nocy, śpiąc na campingu Lajnar. Dość niewielki camping połączony jest ze stokiem narciarskim, latem natomiast robi za świetną bazę wypadową na okoliczne szlaki trekkingowe.
30 euro za noc (2 osoby + namiot, bez prÄ du)
P.S. to tutaj zjedliśmy najlepszą kremówkę w Słowenii! Chociaż próbowaliśmy ich nawet w najpopularniejszej cukierni w Bledzie.

Hostele nad jeziorem Bohinj
Jeżeli wolisz spędzić noc w bardziej komfortowych warunkach, to najbardziej budżetowe opcje, kilka kilometrów od jeziora (w miejscowości Bohinjska Bistrica), zaczynają się od 80 euro za noc w pokoju dwuosobowym oraz 35 euro za łóżko w hostelu. To kilka polecanych opcji:
- House Budkovič – łóżko w koedukacyjnym pokoju 10-osobowym. Do obiektu należy prywatna plaża, a goście mogą korzystać z ogólnodostępnej kuchni.
- Sobe – rooms R&K – pokój dwuosobowy ze wspólną łazienką oraz kuchnią. Spacer do przystanku autobusowego, z którego można dostać się nad jezioro, zajmuje około 10 min.
Hotele nad jeziorem Bohinj
Pokoje w popularnych hotelach z większymi udogodnieniami kosztują około 250-300 euro za noc. Polecane opcje w tym budżecie:
- Art Hotel Kristal (****) – hotel położony 15 minut spacerem od jeziora. W cenie jest parking, dobrze oceniane śniadanie i (w niektórych opcjach) widok na piękne góry.
- Hiša Erlah (***) – pensjonat z zadbanymi pokojami w górskim otoczeniu. W cenie jest śniadanie (w formie obszernego bufetu) oraz parking.
- Hotel Bohinj (****) – hotel położony nad samym jeziorem, urządzony w klimatycznym, alpejskim stylu. Goście cenią go za dobre śniadania oraz SPA na wysokim poziomie.
Jezioro Bohinj – FAQ
Chociaż Bohinj jest miejscem odwiedzanym zazwyczaj podczas jednodniowych wycieczek lub „przy okazji” pobytu w Bledzie, naszym zdaniem warto zatrzymać się tutaj przynajmniej na 2-3 dni. W okolicy znajduje się kilka ciekawych szlaków spacerowych, a okolice parku Triglavskiego serwują najpiękniejsze widoki na Słoweńskie Alpy. Jezioro nie jest jeszcze zatłoczone i łatwo znaleźć odosobnione miejsce na spokojny odpoczynek oraz relaksujące kąpiele.
Czy warto przyjechać nad Jezioro Bohinj?
Naszym zdaniem Jezioro Bohinj jest obowiązkowym punktem podczas zwiedzania Słowenii. Chociaż wciąż nie jest tak popularne jak Jezioro Bled, to stanowi jego idealne dopełnienie. Gdybyśmy mieli wybrać jedynie jedno miejsce, które polecilibyśmy zobaczyć każdemu odwiedzającemu ten kraj po raz pierwszy, Bohinj zostałby przez nas wymieniony bez zastanowienia. To taka wciąż ukryta po części perełka, do której wraca się myślami na wspomnienie błogiego odpoczynku. I wraca się – ogólnie.

[1] https://julian-alps.com/en/p/writers-inspired-by-the-julian-alps/58207226/
Dotarłeś aż tutaj? Jest nam bardzo miło! Mogłabym jeszcze poprosić o obserwację na Instagramie? Dziękujemy!
Planujesz kolejny wyjazd? Jeżeli wpis okazał się przydatny i chciałbyś nas wesprzeć, dokonaj zakupu przez nasze linki afiliacyjne. Nie zapłacisz ani grosza więcej, a my otrzymamy niewielką prowizję.
Zarezerwuj hotel Booking | Kup bilet na transport 12Go |
Wyszukaj loty Kiwi | Zarezerwuj atrakcje GetYourGuide |
Dodaj komentarz