Mediolan na weekend — plan zwiedzania, co zobaczyć w 2 dni?
Spontanicznie kupiłeś promocyjne bilety do Mediolanu i zastanawiasz się, co stolica Lombardii ma do zaoferowania poza luksusowymi markami i pysznym jedzeniem? Nie musisz się martwić, Mediolan na weekend to naprawdę dobry pomysł. Zebraliśmy najważniejsze atrakcje w jedno miejsce i stworzyliśmy plan zwiedzania Mediolanu, abyś mógł poczuć klimat miasta w 2 dni.
Zobaczysz najsłynniejszą Katedrę w stolicy Lombardii, spędzisz godziny na oglądaniu dzieł sztuki i odpoczniesz w trattorii z pyszną pizzą. Zobaczysz zamek, urocze kanały i wybierzesz się do teatru. Najesz się do syta podczas wieczornego Apertivo i zregenerujesz siły na dalszą eksplorację miasta przepełnionego sztuką. Zobaczysz nawet najbardziej prestiżowego Starbucksa w Europie. Gotowy na weekend w Mediolanie?
W poście znajdują się linki afiliacyjne. Oznacza to, że jeżeli zakupisz wycieczkę, lot lub nocleg z mojego polecenia, otrzymam za to niewielką prowizję. Ty nie dopłacasz ani grosza. Dziękuję za wsparcie, dzięki Tobie jestem w stanie opłacić bloga!
Spis Treści
Co zobaczyć w Mediolanie w 2 pełne dni?
Weekend w Mediolanie, dzień 1: Największe symbole Mediolanu
Dzisiejszy dzień będzie dość intensywny, ponieważ zwiedzicie wszystkie najpopularniejsze miejsca w centrum miasta. Najpierw jedno z największych dzieł Leonarda Da Vinci — Ostatnią Wieczerzę w kościele Santa Maria delle Grazie, następnie słynną Katedrę Duomo z pięknymi tarasami, a na koniec najbardziej prestiżową galerię handlową — Galeria Wiktora Emmanuelac . Spróbujecie pysznych Panzerotti oraz neapolitańskiej pizzy, a wieczorem wybierzecie się na spektakl do Teatro La Scala. Dzień zwieńczycie orzeźwiającym Aperolem z nieograniczonym bufetem włoskich przysmaków podczas Apertivo w pobliżu starożytnych kolumn Colonne di San Lorenzo.
Rano (08:00-12:00) – najpopularniejsze atrakcje Mediolanu
Santa Maria delle Grazie church
Dzień polecamy rozpocząć od wizyty w Kościele Santa Maria delle Grazie, gdzie znajduje się słynny obraz Ostatnia Wieczerza od Leonarda Da Vinci. Jeden z najważniejszych punktów zwiedzania Mediolanu. W końcu nieczęsto można zobaczyć tak gigantyczny obraz namalowany na ścianie budynku. Nawet jeżeli nie jesteście wielkimi fanami sztuki sakralnej, warto odwiedzić to miejsce. Szczególnie jeżeli nie skończyliście jeszcze 25 lat — bilet kosztuje wtedy jedynie 2 euro. W innym wypadku za wejście zapłacić trzeba 15 euro.
Niestety na obejrzenie obrazu dostaniecie jedynie 15 min, które dodatkowo trzeba zarezerwować sobie dużo wcześniej. Nawet z 3-miesięcznym wyprzedzeniem. Rezerwacje i informacje o oficjalnych biletach dostępne są na stronie VivaTicket.
Piazza Duomo
Następnie linią metra numer 1 lub autobusem 16 możecie dostać się na główny plac Mediolanu, czyli Piazza Duomo (przystanek Duomo). Zajmie to maksymalnie 15 minut.
Gigantyczna Katedra rzuca się w oczy od razu po wyjściu z metra, tak samo jak tłum ludzi z aparatami. To tutaj można zrobić najpopularniejsze zdjęcie z wizyty w Mediolanie. Miejsce jest również idealnym punktem do obserwacji mieszkańców i ich niecodziennych stylizacji.
Duomo di Milano
Poranek to najlepszy moment na zwiedzanie Katedry Duomo, czyli największej atrakcji i symbolu Mediolanu. Przyznaję, że jako przeciwniczka kościołów, byłam sceptycznie nastawiona. Cieszę się, że Kamil namówił mnie do odwiedzenia Duomo. To naprawdę jeden z najpiękniejszych obiektów tego typu, jakie widziałam. Wnętrze Katedry jest bogato zdobione, na prawie każdej ścianie znajdują się wysokie kolorowe mozaiki, a całość wykończona jest z niesamowitym przepychem. Architektoniczna klasa, która robi wrażenie nawet na największych religijnych ignorantach. Nie wspominając o słynnych tarasach, z których można obserwować starannie wyrzeźbione wieżyczki.
Rodzajów biletów do Duomo jest mnóstwo, polecamy wybrać opcję za 15 euro. Zawiera ona wejście do Katedry, muzeum oraz wstęp na tarasy schodami. Nie warto dopłacać za wjazd windą, ponieważ podejście jest naprawdę szybkie. Bilet najlepiej zakupić wcześniej przez internet, ponieważ do automatów biletowych na miejscu ustawia się dość spora kolejka.
Na wizytę w Duomo trzeba przeznaczyć około 2-3 godzin.
Południe (12:00-18:00) – Testowanie lokalnych przysmaków
Popołudniowa przekąska – Panzerotti Luini
Jeżeli również lubicie przekąsić coś przez obiadem, to bardzo dobrze się składa. Niedaleko Katedry znajduje się najpopularniejsza miejscówka z Panzerotti w Mediolanie. To takie przepyszne gorące bułeczki z przeróżnymi nadzieniami. Szczególnie polecamy najbardziej podstawową opcję — z pomidorami oraz mozarellą. Koszt takiego wypieku to 3,90 euro. Trzeba się jednak przygotować na odstanie w długiej kolejce. W końcu kolejkowanie to włoski sport narodowy.
Galeria Wiktora Emmanuelac
Po wyjściu z Katedry na pewno zauważycie pięknie zdobiony łuk, który jest bramą do Galerii Wiktora Emmanuela. Czyli najstarszej galerii handlowej na Świecie. To tam znajdują się najbardziej luksusowe sklepy w Mediolanie. Swój butik ma tutaj Prada, Armani czy Gucci. Atmosfera jest jednak dużo przyjemniejsza niż w Vitkacu i spokojnie możecie tutaj wejść, nawet jeżeli w portfelu macie ostatnie 10 euro. Serio, nikt tego nie sprawdza.
Idealne miejsce na window shopping, czyli oglądanie witryn sklepowych. Styl większości ubrań znacznie odbiega od sieciówkowych standardów, przypomina bardziej kreacje z telewizyjnych pokazów mody.
Jeżeli zostaniecie tu chwilę dłużej to poza masą turystów robiących sobie zdjęcia na tle bogato zdobionej galerii, na pewno zauważycie bogatych mieszkańców Mediolanu, którzy wybierają się tutaj na zakupy. Szczególnie wrażenie robią starsze Panie w starannie ułożonych włosach i garsonkach wartych prawdopodobnie więcej niż moje życie. Mediolan to stan umysłu, tutaj nawet metro to pokaz mody. Nie mówiąc już o tak prestiżowych galeriach.
Obiad w pizzerii
Po kilku godzinach intensywnego zwiedzania na pewno zgłodnieliście, a restauracje zdążyły się już otworzyć na lunch. We Włoszech trzeba starannie planować posiłki, bo zjeść coś porządnego można zazwyczaj w niewielkim okienku godzinowym, między 12 a 15.
Jeżeli chcielibyście zjeść w okolicy, to szczególnie polecamy Gino Sorbillo. Nie jest to najtańsza restauracja, ale pizza jest naprawdę pyszna. Do tego domowe wino i humor od razu staje się lepszy. Lokal ma też ogródek, gdzie możecie usiąść i poobserwować, jak toczy się życie w centrum Mediolanu.
Wieczór (18:00-22:00) – Teatr i apertivo na dobre zakończenie dnia
Teatro la Scala
Jeżeli wyjazd do Mediolanu planujecie z wyprzedzeniem, to warto zobaczyć odpowiednio wcześniej repertuar Teatro la Scala, czyli najpopularniejszego teatru w Mediolanie. Już sam budynek robi wrażenie, natomiast w sztukach występują najwybitniejsi międzynarodowi artyści.
Bilety na koncerty muzyki klasycznej zaczynają się od 15 euro i kończą na 100 euro, w zależności od wyboru miejsc. W przypadku baletu lub opery najtańsze bilety dostać można za 25 euro, najdroższe za około 300 euro.
Aktualny repertuar możecie zobaczyć na oficjalnej stronie teatru. Bilety na popularniejsze spektakle należy kupić z odpowiednim wyprzedzeniem, bo wyprzedają się bardzo szybko. Jeżeli macie poniżej 36 lat i planujecie odwiedzić teatr La Scala w czwartek, to dostępna jest dodatkowa zniżka 30%.
Colonne di San Lorenzo i Apertivo w La Hora Feliz
Jeżeli chcecie poczuć prawdziwy klimat Mediolanu, to musicie udać się na Apertivo. Tradycyjnie jest to drink pity w towarzystwie talerzyka przekąsek, aby pobudzić trawienie przed kolacją. W rzeczywistości zdecydowanie można potraktować to jako kolację. W Mediolanie, zamiast miseczki oliwek podanych na stół, często możemy otrzymać dostęp do bufetu w formie all you can eat i najeść się do bólu.
Szczególnie polecamy lokal La Hora Feliz, gdzie za 12 euro otrzymacie dowolnego drinka z karty oraz nieograniczony dostęp do szwedzkiego stołu. Znajdziecie na nim liczne przekąski, makarony oraz przepyszne tiramisu. Tak naprawdę to dla samego deseru warto się tam wybrać.
Dostaniecie się tam linią metra numer 3 (żółta), przejazd z La Scala zajmie koło 10 minut. Przy okazji możecie odwiedzić wieczorową porą Colonne di San Lorenzo, czyli starożytne rzymskie kolumny.
Mediolan na weekend, dzień 2: Trochę kultury i imprezowe Navigli
Dzisiejszy dzień będzie spokojniejszy, jednak kultury zdecydowanie nie zabraknie. Dzień rozpoczniesz od wizyty w galerii sztuki Pinacoteca di Brera, gdzie zauroczy Cię Biblioteka Narodowa. Następnie wypijesz kawę w najbardziej prestiżowym Starbucksie w Europie (tak, serio), odwiedzisz Castello Sforzesco, czyli zamek włoskich książąt oraz Arco della Pace, czyli łuk (nie)triumfalny i odpoczniesz w lokalnym Parco Sempione. Zjesz pizzę w najpopularniejszej mediolańskiej sieciówce — Spontini, a wieczór spędzisz na eksploracji uroczych uliczek, kanału Naviglio Grande i starożytnej bramy Arco di Porta Ticinese w dzielnicy Navigli. Mediolan pożegnasz podczas pysznego Apertivo z widokiem na klimatyczne mosty.
Rano (08:00-12:00) – Galeria sztuki i… Starbucks?
Pinacoteca di Brera
Jeżeli nie jesteście jeszcze zmęczeni odwiedzaniem muzeów, to dziś rano możecie odwiedzić Pinacoteca di Brera, czyli jedną z największych galerii sztuki we Włoszech. Oprócz wielkiego zbioru obrazów najpopularniejszych włoskich twórców znajduje się tutaj również słynna Biblioteka Narodowa (jakby wyrwana z Harrego Pottera!), Akademia sztuk pięknych oraz ogród botaniczny. Wejście kosztuje jedynie 2 euro, jeżeli w dowodzie macie 18-25 lat. W innym wypadku bilet kosztuje 15 euro, jednak jest ważny przez 3 miesiące i uprawnia do nielimitowanej ilości wejść.
W budynku znajduje się również mała kawiarnia, z której unosi się piękny zapach kawy. Można tutaj kupić lokalne wypieki i odpocząć po zwiedzaniu galerii. Jeżeli nie zdążyliście zjeść śniadania przez dzisiejszym zwiedzaniem, teraz jest idealna okazja. Z kawą możecie jednak poczekać do kolejnego miejsca.
Starbucks Reserve® Roastery Milano
Prawdopodobnie zastanawiacie się, dlaczego w planie zwiedzania umieściliśmy Starbucks. W końcu sieciówka znajduje się w praktycznie każdym miejscu na Świecie, a w dodatku wypada licho w porównaniu do włoskiego cappucinno z lokalnej kawiarni.
Jednak w Mediolanie znajduje się dość wyjątkowy lokal, jedyny taki w Europie. Jest to palarnia, gdzie można zobaczyć maszyny służące do wypalania ziaren, a do tego spróbować kilkunastu rodzajów kawy z różnych rejonów Świata. Dodajmy do tego bogato zrobione wnętrze (co w Mediolanie nie jest tworzone z przepychem!), które zupełnie nie przypomina typowego Starbucksa. Możemy tam też spróbować wielu pozycji, które dostępne są nigdzie indziej, jak na przykład nitro-herbaty. Na spragnionych zakupów czeka bogata oferta merchowa, która obejmuje nawet koszulki.
Ceny są trochę wyższe niż w standardowym lokalu, ale kawa jest lepszej jakości, natomiast desery lokalne. Warto tu wpaść, nawet jeżeli nie planujecie niczego pić. Zawsze możecie się pochwalić, że widzieliście najbardziej fancy Starbucks w Europie.
Dostaniecie się tutaj z Pinacoteca Brera 10-minutowym spacerkiem. Po drodze możecie zahaczyć o Piazza degli Affari, gdzie znajduje się posąg… środkowego palca.
Południe (12:00-18:00) – zamek oraz łuk pokoju
Castello Sforzesco
Kolejną atrakcją dzisiejszego dnia będzie zamek, który był niegdyś siedzibą książąt Mediolanu, a następnie służył za fortyfikację podczas najazdu Hiszpanów. Do Castello Sforzesco dostaniecie się z Piazza degli Affari spacerem w około 10 min (Tak, naprawdę wszędzie idzie się 10 min)
Aby wejść na teren kompleksu i obejrzeć słynne czerwone mury oraz dziedziniec, nie musicie kupować biletu. Będzie on jednak potrzebny, aby odwiedzić znajdujące się na terenie zamku muzea. Jest ich aż 7, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Dodatkowo cena jest dość niska jak na Mediolan – 5 euro dla dorosłych oraz 3 euro dla *młodzieży*, czyli osób w wieku 18-25 lat.
Parco Sempione i Arco della Pace
W bezpośrednim sąsiedztwie zamku znajduje się duży park – Parco Sempione, gdzie lokalsi wykładają się na trawie z butelką wina i odpoczywają podczas popołudniowej sjesty. Możecie tutaj odpocząć po kilku godzinach chodzenia i zaczerpnąć odrobinę powietrza. Lub od razu udać się pod Arco della Pace, czyli łuk widoczny praktycznie z każdego zakątka parku.
Arco della Pace w dosłownym tłumaczeniu oznacza „Łuk pokoju”. Początkowo wznoszony był pod nazwą „Łuk zwycięstwa”, jednak po przegranej Napoleona postanowiono zmienić nazwę. Taka ciekawostka, możecie zabłysnąć przed partnerem podczas spaceru.
Obiad w najpopularniejszej mediolańskiej sieciówce
Ciężko wyobrazić sobie wypad do Mediolanu bez zjedzenia pizzy w Spontini. To słynna sieć, która podbiła serca mieszkańców. Chociaż znacznie odbiega od typowego wyobrażenia o włoskiej pizzy.
Dostaniecie tutaj pizzę na grubym cieście, ociekającą rozpuszczonym serem mozarella. Sprzedawana jest na kawałki, które dodatkowo pokrojone są na malutkie kwadraciki, które można nadziewać na widelec. Prawdziwa uczta dla fanów sera i fast-foodów. Pizza dostępna jest w kilku opcjach smakowych, najpopularniejsza to Double Mozarella. Najbardziej podstawowa Margherita kosztuje 5 euro za mały kawałek, a 7 euro za większy. Zapewniam, że spokojnie będziecie w stanie się nim najeść (chociaż zawsze można wziąć dwa, podwójne serowe szczęście).
Spontini znajduje się w kilku miejscach Mediolanu, ale proponuję lokal przy ulicy Viale Papiniano. Ma dobre opinie, a od razu po obiedzie będziecie mogli rozpocząć zwiedzanie dzielnicy Navigli. Dostaniecie się tutaj z Arco della Pace w około 20 minut linią metra numer 2 (zielona) lub tramwajem numer 16.
Wieczór (18:00-22:00) – kanały w dzielnicy Navigli
Naviglio Grande, Arco di Porta Ticinese
Wieczór polecamy spędzić w dzielnicy Navigli, gdzie znajduje się system popularnych kanałów. Być może nie zrobią na Was wrażenia, jeżeli byliście wcześniej w Wenecji. Jednak panuje tutaj zupełnie inny klimat niż w centrum Mediolanu, więc warto przejść się na spacer po głównym deptaku wzdłuż Naviglio Grande i poobserwować dzielnicę z uroczych mostów.
Dostaniecie się tutaj z proponowanego lokalu Spontini w 10 minut spacerkiem (coś nowego!).
Znajduje się tu niesamowita ilość barów, gdzie można usiąść na plastikowych krzesłach i napić się Aperolu za 5 euro. Mieszkańcy Mediolanu praktykują ten zwyczaj, spotykając się w okolicy całymi rodzinami oraz z paczkami znajomych. Dokoła słychać śmiech oraz latynoską muzykę, a atmosfera jest iście urlopowa.
Navigli najlepiej zwiedzać spacerując swobodnie i gubiąc się w wąskich uliczkach. Szczególną uwagę można zwrócić na Arco di Porta Ticinese, czyli średniowieczną bramę miejską. Jest ona pozostałością murów rzymskich, które niegdyś stanowiły fortyfikację dla miasta.
Apertivo w Naviglio Grande Milano
Gdy zgłodniejecie, na pewno nie będziecie mieli problemu ze znalezieniem miejsca na Apertivo w tej okolicy, bo lokali jest tu więcej niż gdziekolwiek indziej. Ceny są co prawda trochę wyższe, ale za to łatwo trafić na bardzo dobrą ofertę bufetową. Dodatkowo większość barów oferuje ogródek, gdzie można usiąść z klimatycznym widokiem.
My polecamy lokal Naviglio Grande Milano, gdzie za 14 euro dostaniecie dowolnego drinka z karty i fantastyczny bufet. Do wyboru różne rodzaje pizzy, lasagne, przekąski oraz ciastka (w towarzystwie gigantycznego słoika nutelli!). Opcja ta ucieszy szczególnie wegetarian, ponieważ wybór ciepłych dań bezmięsnych jest naprawdę spory. Idealne miejsce, aby opić udany weekend w Mediolanie.
Mediolan na weekend — informacje praktyczne
Gdzie spać w Mediolanie?
W Mediolanie zatrzymaliśmy się w 4-gwiazdowym hotelu Da Vinci. Pokój był duży i czysty, a łóżko niesamowicie wygodne. Za 3 noce w pokoju 2-osobowym zapłaciliśmy 190 euro. Rezerwację zrobiliśmy przez platformę Booking.
Jak poruszać się po Mediolanie?
W Mediolanie najłatwiej poruszać się komunikacją miejską. Sieć metra jest bardzo rozbudowana, dodatkowo po centrum kursują tramwaje oraz autobusy. 3-dniowy bilet na nielimitowane przejazdy kosztuje 13 euro, pojedynczy przejazd to 2,20 euro.
Pozostałe posty na temat Mediolanu:
- Gdzie zjeść w Mediolanie? Nasz gastro-trip do stolicy Lombardii
- Czy w Mediolanie jest drogo? Ile kosztuje weekend w Mediolanie
Jakie są Wasze ulubione atrakcje w Mediolanie? Co dodalibyście do planu zwiedzania? Podzielcie się uwagami w komentarzach. 🙂
Dotarłeś aż tutaj? Jest nam bardzo miło! Mogłabym jeszcze poprosić o obserwację na Instagramie? Dziękujemy!
Planujesz kolejny wyjazd? Jeżeli wpis okazał się przydatny i chciałbyś nas wesprzeć, dokonaj zakupu przez nasze linki afiliacyjne. Nie zapłacisz ani grosza więcej, a my otrzymamy niewielką prowizję.
Zarezerwuj hotel Booking | Kup bilet na transport 12Go |
Wyszukaj loty Kiwi | Zarezerwuj atrakcje GetYourGuide |
Gdzie zjeść w Mediolanie? Gastro-trip do stolicy Lombardii
[…] Mediolan na weekend — plan zwiedzania […]