Prawo jazdy na motocykl w Tajlandii. Wystarczy kilka dni i 80 zł!

Ciężko wyobrazić sobie wyjazd do Tajlandii bez beztroskiego przemierzania ulic skuterem. Szczególnie na wyspach, gdzie transport publiczny jest ograniczony, a wypożyczalnie stoją na każdym rogu, kusząc przyjezdnych niskimi cenami oraz obietnicą wolności. Problem w tym, że przy wynajmie nikt nie pyta o dokumenty. A w Tajlandii do jazdy skuterem wymagane jest prawo jazdy kategorii A. Mimo, że w Polsce spokojnie wystarczy do tego zwykłe prawko na samochód.
Większość turystów nie zdaje sobie więc sprawy z tego, że jeździ skuterem po Tajlandii nielegalnie. Narażając się nie tylko na kontrolę policji, ale przede wszystkim na problemy w razie wypadku. Który zdarzy się prędzej czy później, w końcu to Azja. Nietrudno jest zostać uderzonym przez otwierające się nagle drzwi od taksówki czy innych turystów, którzy wsiadają tutaj na jednoślad po raz pierwszy w życiu. Jeżeli nie posiadasz międzynarodowego prawa jazdy kat. A, nie otrzymasz wtedy ani grosza z ubezpieczalni.
Jeżeli jednak nie stać Cię na wyrobienie prawa jazdy kat. A w Polsce lub boisz się jeździć motorem, co jest wymagane podczas egzaminu w naszym kraju (rozumiem Cię!), to wciąż jest dla Ciebie nadzieja. Możesz wyrobić prawo jazdy w Tajlandii. Wystarczy kilka dni oraz niecałe 100 zł. Do tego nie musisz przechodzić kursu praktycznego i egzamin możesz zdać na zwykłym skuterze.
My postanowiliśmy podejść do tematu w Chiang Mai. W internecie ciężko jest znaleźć aktualne informacje na temat wyrobienia prawa jazdy w tym mieście. Nie wiedzieliśmy również, czy jest to możliwe bez posiadania kat. B (spoiler: jest!). Po kilku dniach reasearchu, nauki oraz kompletowania dokumentów, oboje odebraliśmy swoje nowe prawo jazdy na motor i wyjechaliśmy z tajskiego WORDU całkowicie legalnie. W tym artykule wyjaśnimy bardzo dokładnie (no dobra, postaram się) jak wyglądał ten proces i czego będziesz potrzebował. Podzielimy się też linkami pomocnymi w nauce do egzaminu. Powodzenia!
Spis Treści
Czego potrzebujesz, aby wyrobić prawo jazdy kat. A w Tajlandii?
Chociaż prawo jazdy w Tajlandii można wyrobić bardzo prosto, wciąż konieczne jest spełnienie kilku wymogów. Zanim zabierzesz się do kolekcjonowania dokumentów, musisz odpowiedzieć sobie na te pytania:

- Czy masz ukończone 18 lat? – nie ma możliwości zdawania na prawko bez ukończonego 18 roku życia („rocznikowo” nie przejdzie);
- Czy dobrze widzisz kolory? – będzie to testowane podczas kursu teoretycznego;
- Czy nie masz problemów z refleksem? – kolejny test do zdania;
Dobrze jest też sprawdzić listę przeciwskazań zdrowotnych do jazdy (należą do nich na przykład problemy z sercem).
Rezerwacja terminu do Wydziału Transportu przed przyjazdem do Chiang Mai
Jedyną rzeczą, którą musisz zrobić 2-3 tygodnie przez przyjazdem do Chiang Mai jest rezerwacja terminu w urzędzie Transportu. Możesz zrobić to online.

Przy rejestracji wybierz „Chiang Mai Provincial Land Transport Office No. 2„, następnie przeklikaj opcje aż do „New Thai Driving Licence” oraz „motorcycle„.
Następnie wyskoczy pytanie o datę ważności Twojego prawa jazdy. Nie przejmuj się tym i kliknij „lost driving license„. Nie potrzebujesz polskiego prawa jazdy (żadnej kategorii), aby wyrobić nowe w Tajlandii (ja zdawałam po raz pierwszy).
Na ekranie pojawi się kalendarz, na którym musisz wybrać datę. Niestety terminy kończą się na kilka tygodni do przodu, dlatego musisz to zrobić wcześniej. Jeżeli zapomnisz, możesz sprawdzać kalendarz co kilka godzin. Czasami ktoś rezygnuje i da się złapać wolny slot.
Po wszystkim otrzymasz kod QR, który jest twoim potwierdzeniem. Bez rezerwacji nie zostaniesz przyjęty na kurs teoretyczny.
Jakie dokumenty musisz skompletować?
- Paszport z ważną pieczątką wjazdową – chociaż w internecie można znaleźć sprzeczne informacje na temat wizy, wystarczy turystyczna pieczątka wjazdowa na 60 dni (ruch bezwizowy). Nikt nie prosił nas o wizę pracowniczą;
- Ksero pieczątki oraz pierwszej strony paszportu;
- Certificate of Residence (oryginał) – wyjaśnię poniżej, bo jest to najbardziej skomplikowana kwestia;
- Medical Certificate for Driving License (oryginał) – wystarczy podejść na badanie do dowolnej przychodni, trwa to kilka minut i kosztuje około 100-500 baht;

Musisz również posiadać kod QR, który został wygenerowany przy zapisie do wydziału komunikacji (przynajmniej w Chiang Mai).
Jak uzyskać Zaświadczenie o Rezydencji (Certificate of Residence)?
Większość osób poddaje się z powodu tego dokumentu. Tak naprawdę można otrzymać go dość prosto (szczególnie w Chiang Mai).
Niezależnie od tego, czy zatrzymałeś się w hotelu (hostelu, apartamencie czy gdziekolwiek) w Tajlandii na dzień czy miesiąc, właściciel obiektu ma obowiązek wypełnić rządowy druk TM30 z danymi Twojego paszportu. Jeżeli gospodarz nie poprosił Cię o paszport przy zameldowaniu, prawdopodobnie jesteś u niego nielegalnie. Ewentualne problemy będą wyłącznie po jego stronie, ale z tego powodu dobrze poprosić o formularz TM30 już pierwszego dnia pobytu. Będzie on potrzebny do uzyskania Cerificate of Residence. TM30 możesz otrzymać w jednej z dwóch wersji:
- Kopia fizycznego formularza
- Screen ze strony rządowej (który musisz wydrukować).
Obie są tak samo ważne. Długo szukaliśmy informacji na temat tego, czy screen będzie zaakceptowany. Nie było z tym problemu.
Certyfikat rezydencji możesz wyrobić w kilku miejscach (również w ambasadzie), ale my skupimy się na tym konkretnym (gdzie jest najszybciej, najtaniej i bezproblemowo):
- Chiang Mai Immigration Office obok lotniska (otwarte 08:00-12:00).
Do wyrobienia Certificate of Residence będziesz potrzebował tych dokumentów:
- TM30 (wydruk)
- Paszport z ważną pieczątką (również kopię pierwszej strony oraz strony z pieczątką)
- Zdjęcie paszportowe
Oficjalnie potrzebujesz jeszcze dodatkowych dokumentów, ale nie przejmuj się tym. Nikt o to nie prosił. W urzędzie od razu skieruj się na drugie piętro (ciężko je znaleźć, spytaj w okienku przy parkingu).
Po oddaniu dokumentów, urzędniczka zaproponuje termin odebrania certyfikatu (około 2 tygodnie do przodu, 60 baht). Jeżeli nie masz czasu, poproś o express fee. Zapłacisz 500 baht i będziesz mógł odebrać dokument kolejnego dnia rano.
Otrzymasz karteczkę potrzebną do odbioru certyfikatu, z którą musisz udać się do tego samego okienka kolejnego dnia. To tyle, najgorsza część za Tobą!
Nie przejmuj się, jeżeli czegoś zapomniałeś. Na miejscu znajduje się punkt xero, można też zrobić zdjęcia paszportowe.
Jak zdobyć Zaświadczenie Zdrowotne (Medical Certificate for Driving License)?
Możesz wybrać dowolną klinikę. My jednak polecamy Health Care Medical Clinic (HCMC). Znajduje się niedaleko lotniska, kilka minut od urzędu imigracyjnego. W recepcji powiedzieliśmy, że potrzebujemy „Medical Certificate for Driving License„. Za badanie zapłaciliśmy 100 baht, całość trwała dosłownie 5 minut. Mieliśmy pomiar ciśnienia i musieliśmy wypełnić krótką ankietę dotyczącą przeciwskazań. Na wizytę nie trzeba było się zapisywać, potrzebny jest tylko paszport.
Inna nazwa dokumentu, z którą możesz się spotkać to „Medical Certificate of 5 Diseases„. Jest to ten sam certyfikat.
Jak wyrobić prawo jazdy w Tajlandii?
Masz już wszystkie dokumenty i nadszedł dzień rezerwacji? Wystarczy, że przyjedziesz do Departament of Land Transport (pamiętaj, żeby wyszukać właściwy). Pierwszego dnia otrzymasz tutaj nowy zestaw dokumentów i odbędziesz obowiązkowy kurs teoretyczny. Drugiego zdasz (mam nadzieję!) egzaminy i otrzymasz swoje tajskie prawo jazdy na motocykl.

Pierwszy dzień w urzędzie Transportu (Departament of Land Transport) – kurs teoretyczny
W dniu rezerwacji przyjedź do Wydziału Transportu i skieruj się do okienka dla obcokrajowców (numer 27). Zdaj wszystkie wymienione powyżej dokumenty i powiedz, że chcesz wyrobić „motorcycle license„. Otrzymasz kilka nowych kartek i osoba w okienku skieruje Cię do sali, gdzie odbędziesz kurs teoretyczny. Pamiętaj, żeby przygotować się na cały dzień w urzędzie. Weź coś do jedzenia i bluzę.
Na wizytę musisz się również odpowiednio ubrać: długie spodnie, zakryte buty i bluzka z rękawem.
Nie spóźnij się! My niestety przyszliśmy na miejsce równo o 8:30 i na teorię musieliśmy wrócić kolejnego dnia. Lepiej być tutaj już godzinę wcześniej (urząd otwiera się fizycznie już przed 8:00).
Jak wygląda kurs teoretyczny?
W urzędzie spędziliśmy tego dnia około 7 godzin (9:00-16:00). Najpierw przeszliśmy test na daltonizm, następnie pobrali nasze odciski palców i usiedliśmy w ławkach. Przez 2 godziny oglądaliśmy film o przepisach z angielskimi napisami, następnie był test na refleks (wciskanie hamulca) i godzinna przerwa na lunch.
Przez kolejną godzinę nie bardzo wiedzieliśmy, co się działo. Nauczyciel prowadził lekcję po tajsku, ludzie klaskali i mówili rymowanki. Dostaliśmy książki do nauki, żeby zabić czas. Musieliśmy też oglądać filmiki z wypadkami drogowymi, głównie z udziałem pieszych. Następnie zabrali obcokrajowców do osobnej sali i puścili nam film z youtube z przykładowymi pytaniami na egzamin.
Na koniec dostaliśmy rozpisane godziny egzaminów kolejnego dnia.
Sam kurs teoretyczny jest całkowicie bezpłatny. Tak samo oba egzaminy i poprawki. Zapłacisz dopiero za odbiór prawa jazdy (105 baht).
Przygotowanie do egzaminu – z czego się uczyć?
Nawet jeżeli posiadasz prawo jazdy w Polsce, musisz nauczyć się przepisów obowiązujących w Tajlandii. Jest tutaj kilka innych zasad, znaków i limitów prędkości. Do tego obowiązuje ruch lewostronny. Na egzaminie występuje też sporo pytań dotyczących spraw urzędowych oraz wysokości kar za łamanie przepisów. Trzeba je wykuć.

Warto wykonać kilka testów próbnych. My poświęciliśmy na to około 6 godzin. Korzystaliśmy ze stron:
- https://thaidriveexam.com – na tej powinieneś skupić się najbardziej. Strona jest polecana przez Urząd Komunikacji. Na egzaminie pytania były identyczne.
- https://move2thailand.com – tutaj jest spis pytań z odpowiedziami, dobre do szybkiej nauki zasad, kar oraz terminów.
- https://thaidrivingtest.com – kolejna strona z darmowym egzaminem próbnym. Warto zrobić je sobie raz czy dwa, bo później pytania zbyt się powtarzają.
Nie ucz się ze stron, gdzie pytania są dobrze przetłumaczone. Jest to strata czasu, jakkolwiek głupio by to nie brzmiało.
Podczas kursu teoretycznego dostaliśmy również książkę w PDF do nauki dla obcokrajowców. Mam wrażenie, że było tam wyjaśnienie większości ważnych zagadnień. Jeżeli Ci się przyda, wyślij do nas wiadomość na Instagramie. Wyślemy kopię!
Drugi dzień w urzędzie Transportu (Departament of Land Transport) – egzaminy
Kolejny dzień to oba egzaminy. Jeszcze uda Ci się je zdać (masz dwie próby), to jeszcze dzisiaj odbierzesz swoje tajskie prawo jazdy. Nam udało się zdać teorię za pierwszym razem o godzinie 10:00, o 13:00 mieliśmy praktykę (w międzyczasie potrenowaliśmy jeszcze slalom). Prawo jazdy odebraliśmy koło 15:00.
Na egzamin musisz przyjechać własnym skuterem lub motorem. W praktyce już poprzedniego dnia każdy przyjechał na teorię jednośladem.
Egzamin teoretyczny
Słyszeliśmy, że test teoretyczny jest ciężki. Myślę, że głównie za sprawą naprawdę beznadziejnego tłumaczenia na język angielski. Zdarzy się prawdopodobnie, że zupełnie nie zrozumiesz zadanego pytania. Dlatego bardzo ważne jest, aby się wcześniej przygotować i zrobić kilka testów na stronach z równie złym tłumaczeniem (pytania się powtarzają). Oboje zdaliśmy za pierwszym razem.
Sam egzamin przeprowadzany jest na komputerze. Pytań jest 50, do zaliczenia potrzebujesz 45 poprawnych odpowiedzi.
Jeżeli nie zaliczysz, otrzymasz drugi termin tego samego dnia. Możesz podejść do egzaminu kilkukrotnie w kolejnych dniach.
Egzamin praktyczny
Naprawdę stresowałam się egzaminem praktycznym. Tym bardziej, że uczyłam się jeździć przez dosłownie kilka godzin. Okazało się, że zupełnie nie było czego się bać. Egzamin jest bardzo prosty. Zdawało go w jednym czasie koło 20 osób, każdy zaliczył.
Zdawać możesz na skuterze lub motorze, o dowolnej mocy. Egzamin składa się wyłącznie z placyku, nie wyjeżdża się tutaj na ulicę. Wszyscy jechali po torze jednocześnie, przez co całość trwała zaledwie kilkanaście minut.
Do zaliczenia jest kilka manewrów: jazda po torze, skręcanie, jazda po łuku, zawracanie, zatrzymywanie się na znaku stop, slalom oraz test równowagi (przejazd po wąskiej kładce).
Najważniejsze to nie panikować (wiadomo, łatwiej powiedzieć), pamiętać o dobrze zapiętym kasku i jechać powoli. Każdy tutaj jest naprawdę miły i nie będzie chciał Cię oblać bez powodu.
Jeżeli Ci się nie uda, będziesz miał możliwość powtórzenia testu w kolejnych dniach.
Odbiór tajskiego prawa jazdy na motor
Zdałeś oba egzaminy? Gratulacje! Możesz ponownie udać się z dokumentami do okienka dla obcokrajowców, odebrać numerek i poczekać na swoją kolej do kasy, gdzie zapłacisz jedynie 105 baht.
Następnie zostaniesz wysłany na zdjęcie i po kilku minutach będziesz trzymać w ręku swoje prywatne prawo jazdy na motor!
Pamiętam, że nie mogłam przestać się uśmiechać, gdy otrzymałam swoje pierwsze w życiu prawko. W dodatku w Tajlandii.
Czy jest w tym haczyk?
Jeden jest na pewno. W Tajlandii pierwsze prawo jazdy wydawane jest na 2 lata (temporary driving license). Nie da się tego przeskoczyć. Przed upływem tego terminu możecie przedłużyć go o kolejne 2 lata (wiza turystyczna) lub o 5 lat (wiza pracownicza). Nie ma tutaj bezterminowych licencji. Jeżeli chcecie wyrobić tajskie międzynarodowe prawo jazdy, niestety nie będzie to możliwe, jeżeli posiadacie temporary driving license.
Jednak po przyjeździe do Polski możecie postarać się o wymianę tajskiego na polskie prawo jazdy. Proces trwa kilka miesięcy i wymaga zdania ponownie teorii. Jednak będzie ono ważne przez 15 lat, możecie w tym czasie wyrobić międzynarodowe prawo jazdy i dalej jeździć po Tajlandii (i Azji) legalnie.
Jazda skuterem w Tajlandii – bezpieczeństwo
Przyszedł czas na odrobinę matkowania. Pewnie przeszło Wam przez myśl coś w stylu: „To można dostać prawko, jeżeli nigdy nie jechało się ulicą?„. Nie mi oceniać, czy proces wydawania licencji jest słuszny. Ważne jest natomiast to, żeby zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa podczas jazdy.
Proszę, zawsze noście kaski (dobrze zapięte) podczas jazdy. Skuterem czy motorem, nieistotne. Kask chroni Was przed śmiercią. Wypadki się zdarzają, bez nogi czy ręki przeżyjecie. Bez głowy będzie ciężko. We wszystkich krajach Azji Południowo wschodniej notorycznie widujemy nie tylko lokalsów, ale też turystów bez kasków. Większość z nich nigdy nie używała skutera w swoim kraju, a brak kasku tłumaczy gorącem.
Nie zapomnę też pewnego chłopaka w wypożyczalni, który na pytanie: „Czy potrzebujesz kasku?” odpowiedział: „No risk, no fun„. Nie chcę wiedzieć, jak masochistyczna to będzie zabawa.
I proszę, nawet nie myśl o jeździe po alkoholu czy innych używkach. W swoim kraju tego nie robisz, dlaczego miałbyś w Tajlandii?
Czy jazda skuterem w Tajlandii jest bezpieczna?
Na pewno słyszałeś, że Tajlandia ma jeden z najwyższych wskaźników wypadków drogowych na Świecie. Większość z nich właśnie z udziałem motocykli. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w Polsce na 1 motocykl przypada 23 osoby, a w Tajlandii 3. Jazda jednośladami jest po prostu dużo bardziej popularna, większość osób wybiera je zamiast samochodów.
A jak to wygląda w praktyce?
Jeżeli nigdy nie jeździłeś skuterem w Azji, na pewno zwrócisz uwagę na inną dynamikę jazdy. Jest po prostu… inaczej. Trzeba cały czas koncentrować się na otoczeniu i zakładać, że ktoś może zachować się nieprzewidywalnie. Nie oznacza to jednak, że każdy będzie chciał w Ciebie wjechać. Mam wrażenie, że w tym ulicznym szaleństwie jest metoda i flow liczy się bardziej niż faktyczne przepisy. Jazda po azjatyckich ulicach wymaga przede wszystkim dobrego refleksu i bardzo dużej uważności. Praktyka i pewność siebie przyjdzie z czasem.
Pamiętaj, aby zawsze jeździć rozważnie i (ponownie) nosić kask dla swojego bezpieczeństwa.
Dlaczego warto wyrobić prawo jazdy kat. A w Tajlandii?
Ten artykuł nie jest dla Ciebie, jeżeli posiadasz już prawo jazdy kat. A w Polsce i wymieniłeś je na międzynarodowe przez wyjazdem do Tajlandii (chyba, że przebywasz tu dłużej niż 3 miesiące). W innym wypadku warto je wyrobić, ponieważ:
- Będziesz mógł skorzystać z ubezpieczenia podczas wypadku – pamiętaj, że niezależnie od tego jak dobrze jeździsz, ktoś może zdecydować o wypadku za Ciebie.
- Unikniesz płacenia mandatu – w przypadku kontroli policji, za brak prawa jazdy zapłacisz do 1000 baht. To więcej niż wyrobienie plastiku.
- Możesz wymienić je na polskie – to już bardziej skomplikowany proces, ale jest to możliwe. W dodatku można tak postąpić nawet z prawkiem tymczasowym (2-letnim).
Podsumowanie całego procesu
Jeżeli pogubiłeś się w tym wszystkim, to krótkie streszczenie kroków do podjęcia:
- 3 tygodnie przed przyjazdem do Chiang Mai (15 minut):
- Zarezerwuj termin w wydziale transportu
- 2 dni przed terminem (max. 3 godziny):
- Poproś gospodarza o formularz TM30
- Skseruj paszport, wyrób zdjęcie paszportowe
- Pojedź do Chiang Mai Immigration Office (między 08:00-12:00) i poproś o certificate of residence (+ express fee)
- Idź do lekarza i poproś o medical certificate for driving licence.
- 1 dzień przed terminem (max. 1h):
- Ponownie pojedź do immigration Office po odbiór certyfikatu.
- Dzień terminu (ok. 8h):
- Złóż dokumenty w Chiang Mai Provincial Land Transport Office No. 2 (przyjedź godzinę wcześniej).
- Kurs praktyczny (ok. 6 godzin), test na daltonizm i refleks.
- Dzień po terminie (ok. 6h):
- Ponownie przyjedź do Chiang Mai Provincial Land Transport Office No. 2 na:
- Egzamin teoretyczny (+ poprawka)
- Egzamin praktyczny (+ poprawka)
- Zdjęcie i odbiór prawa jazdy.
- Ponownie przyjedź do Chiang Mai Provincial Land Transport Office No. 2 na:
Ile kosztuje w sumie prawo jazdy kat. A w Tajlandii?
- 500 baht – certyfikat rezydencji,
- 100 baht – wizyta u lekarza,
- 105 baht – wydanie prawa jazdy.
W sumie 705 baht, czyli około 83 zł.
Oczywiście musisz do tego dodać koszt dojazdu do urzędów oraz wypożyczenie skutera (my płaciliśmy 250 baht), ale fizycznie są to wszystkie obowiązkowe koszty. To tyle, możesz mieć prawo jazdy na motocykl za niecałe 100 zł (w Polsce około 3000 zł).
Prawo jazdy kat. A w Tajlandii – podsumowanie
Mam nadzieję, że rozjaśniłam cały proces i zachęciłam Cię do legalnej jazdy podczas wyjazdu do Tajlandii. My jesteśmy naprawdę zadowoleni ze swoich nowych licencji i odeszło nam mnóstwo stresu, od kiedy nie musimy martwić się ubezpieczeniem i kontrolą policji. Jeżeli wpis okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz. 🙂 Wiatru we włosach!
Jeżeli masz jakiekolwiek pytania związane z wyrobieniem prawa jazdy, pisz śmiało! Postaramy się pomóc 🙂
Dotarłeś aż tutaj? Jest nam bardzo miło! Mogłabym jeszcze poprosić o obserwację na Instagramie? Dziękujemy!
Planujesz kolejny wyjazd? Jeżeli wpis okazał się przydatny i chciałbyś nas wesprzeć, dokonaj zakupu przez nasze linki afiliacyjne. Nie zapłacisz ani grosza więcej, a my otrzymamy niewielką prowizję.
Zarezerwuj hotel Booking | Kup bilet na transport 12Go |
Wyszukaj loty Kiwi | Zarezerwuj atrakcje GetYourGuide |
Dodaj komentarz